top of page

Besteci - Eğitmen

Efe TANMAN

Kanlıca_09.11.2008-002.JPG

  1983 yılında İstanbul’da doğan besteci, ilkokul üçüncü sınıfta Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik ve Bale ortaokulu yarı zamanlı Piyano ana sanat dalını birincilikle kazandı. Orta ve lise eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik ve Sahne Sanatları lisesinde Doç. Madlen Saydam'ın öğrencisi olarak bitirdikten sonra, Prof. Metin Ülkü ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü-Piyano sanat dalında lisans eğitimine başladı. Lise yıllarından itibaren besteci ve müzik teorisyeni olmayı isteyen Tanman, bu alanda uzmanlaşmak üzere Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü-Kompozisyon ve Orkestra Şefliği ana sanat dalını iki sınıf atlayarak kazandı.

 

  2012 yılında Prof. Ahmet Altınel’in Kompozisyon sınıfından mezun olduktan hemen sonra Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü-Kompozisyon ve Orkestra Şefliği ana sanat dalında öğretim görevlisi olarak solfej, temel müzik teorisi, armoni, form bilgisi, analiz ve koro derslerini yürütmenin yanı sıra; müzik bölümü yetenek sınavlarında jüri üyeliği ve kurs pedagogu olarak görev yapmıştır. 2013 yılında Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümünün özel siparişi üzerine “Şancı’nın Sancısı” müzikalinin özgün müziklerini besteledi ve bu eseri, Çukurova Üniversitesi 22. Bahar Şenlikleri kapsamında da sahnelendi.

 

  Eğitim hayatı süresince bir çok yarışmada ödülleri bulunan bestecinin, özel ilgi alanı olan ses teknolojileri ve elektronik müzik alanlarında da çok sayıda eseri ve stüdyo çalışmaları bulunmaktadır. Genç Besteciler Şenliği-Sesin Yolculuğu konserlerine aktif besteci olarak katılmış, küçük yaşlarından itibaren TRT Pazar Konserleri kapsamında piyanist olarak klasik müzik konser kayıtları yapmıştır. Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nda aktif tiyatro müziği bestecisi olarak görev yapan Tanman, Gülriz Sururi tiyatrosunda piyanist ve müzik yönetmeni olarak çalışmıştır. Pedagojik Formasyon sertifikasına sahip olan besteci üç yıl Özel Sezin Okulu'nda piyano öğretmeni, korrepetitör, aranjör ve audio editor olarak görev yapmıştır. Kampana-3 konser organizasyonu için bestelediği "İsme Ne Gerek Var?" adlı eserinin avrupa prömiyeri, 2021 yılında İspanya'da gerçekleştirilmiştir. BESOM Derneği ve MSG üyesi olan Tanman, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalında yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.

 

Alanında Çalıştığı Hocalar:

*Dr. Öğr. Üyesi Babür Tongur ile Modal Müzik ve Partisyon Okuma

*Dr. Öğr. Üyesi Volkan Barut ile İleri Armoni, Analiz, Kompozisyon, Füg

*Prof. Dr. Erdem Çöloğlu ile Armoni ve Kontrpuan

*Prof. Dr. Özkan Manav ile Partisyon Okuma ve Kontrpuan

*Prof. Dr. Hasan Uçarsu ile Kompozisyon ve Orkestrasyon

*Prof. Mehmet Nemutlu ile Kompozisyon, Solfej ve 20. Yüzyıl Armonileme Teknikleri

*Prof. Ahmet Altınel ile Müzik Teorisi, Solfej, Form Bilgisi, Kompozisyon ve Orkestrasyon

*Kemal Mete Sakpınar ile Kompozisyon ve Çağdaş Notasyon

*Cem İdiz ve İlteriş Sun ile Solfej

*Sarper Özsan ile Müzik Teorisi

*Cumhur Bakışkan ile Orkestrasyon

*Dr. Öğr. Üyesi Cemal Barkın Engin ile Elektronik Müzik ve Ses Kayıt Teknolojileri

*Prof. Metin Ülkü, Prof. Selen Bucak ve Doç. Madlen Saydam ile Piyano

*Melih Duygulu ile Modal Müzik, Türk Müziği ve Halk Müziği

*Doç. Dr. İlker Cırık ile Müzik Eğitiminde Program Geliştirme

*Doç. Dr. Göksu Gözen ile Müzik Eğitiminde Ölçme ve Değerlendirme

*Doç. Dr. Esma Genç ile Müzik Eğitiminde Özel Öğretim Yöntemleri

bottom of page