top of page

ezbere değil,

nota okuyarak piyano çalıyoruz

  Özel piyano dersinin en önemli kazanımı "kalıcı öğrenme"dir. Kalıcı öğrenmenin bir numaralı kriteri ise ezber yapmadan, anlayarak, içselleştirerek kavramaktır. Bu sebeple müzik dilinin alfabesini yani notaları ezberlemeden, çok özel bir metodla görsel hafızamıza kazıyoruz. Amacımız ömür boyu notaları unutmamak.

  Gördüğünüz videoları taklit ederek, tuşların üzerine nota isimlerini yazarak, bazı parmak numaralarını referans alarak ya da duyduğunuz sesleri klavyede deneme yanılma yoluyla bularak piyano çalabilirsiniz. Ancak bu türlü yollar, piyano çalmayı "kalıcı öğrenmekten" çok, görece eğlenceli oyunlar kapsamında değerlendirilmelidir. Zira bu yollarla çaldığınız şarkıyı yıllar boyu unutmadan, bilinçli bir şekilde çalabilmeniz mümkün değildir.

  Ömrünüz boyunca, bir öğretmene muhtaç olmadan, müzik alfabesini okuyarak, elinize geçen herhangi bir notayı görür görmez deşifre ederek piyano çalmak istiyorsanız mutlaka nota okumayı öğrenmeniz gerekmektedir.

  Nasıl ki bu yazıyı hiç düşünmeden, zorlanmadan okuyarak anlamlandırabiliyorsanız, müzik alfabesini öğrenip, notalarla kelimeler ve cümleler kurarak ahenk dolu şarkıları çalabilirsiniz.

bottom of page